Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. Cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Detalesnę informaciją apie naudojamus slapukus bei kaip atsisakyti savo sutikimo, galite rasti čia.
Paveikslelis

Grupė „Vairas“

Grupės „Vairas“ istorija

 

„Vairas“ – brandaus amžiaus kolektyvas, viena seniausių grupių Lietuvoje. 1960 m. kovo 8 – oji laikoma oficialia grupės susikūrimo data. Iš pradžių tai buvo saviveiklinis Šiaulių dviračių ir variklių gamyklos „Vairas“ darbuotojų ansamblis. Grupė pasivadino gamyklos vardu. Pirmuosius du dešimtmečius kolektyvas koncertuodavo gamyklos šventėse, draugų ir giminių susiėjimuose. Nuo 1982 kovo 16 d. grupei vadovauti ėmėsi Vytautas Katilius (iki 1991 m.) ir grupė „VAIRAS“ įžengė į profesionalią sceną, greitai tapo žinoma visoje šalyje. Tokios sėkmės ir populiarumo muzikantai nesitikėjo, nes jiems visiems grojimas buvo viso labo mėgstamas užsiėmimas po darbo. Aistra muzikai, nuolat augantis grupės populiarumas bei koncertų gausa tarsi sūkurys įtraukė muzikantus, tad teko palikti darbus gamykloje ir atsiduoti muzikai.

Taigi 1983 m. grupė pasiruošė ir dalyvavo Šiaulių miesto estradinių ansamblių apžiūroje, laimėjo 1-ąją vietą. Trykštantis entuziazmu kolektyvas buvo tinkamai įvertintas ir vėliau vykusiuose konkursuose bei festivaliuose:

1984 m. “Neringos vėtrungės – 84“ (gautas Padėkos raštas).

1984 m. “Baltijos jaunystė – 84” (žiuri diplomas ir “Komjaunimo tiesos” prizas jaunatviškiausiam ir nuotaikingiausiam kolektyvui).

1984 m. žiūrovų prizas iškovotas Kišiniove (Moldavija), dalyvaujant Centrinės televizijos 4-ajame jaunųjų atlikėjų konkurse “Su daina per gyvenimą”. To paties konkurso finaliniame koncerte, kuris vyko Maskvoje, Ostankino koncertinėje studijoje (1984 11 26 – 27), kolektyvas apdovanotas TSRS valstybinio televizijos ir radijo komiteto žiuri diplomu.

1985 m. Šiaulių m. estradinių ansamblių apžiūroje kolektyvas pripažintas absoliučiai geriausiu, o
festivalyje “Neringos vėtrungės – 85” už brandų kolektyvo pasirodymą įteiktas žiuri prizas.
Festivalyje “Baltijos jaunystė – 85” įteikti MMKC prizas bei žiuri diplomas.

1985 m. laimėtas kelialapis į Maskvą, į XII pasaulinį jaunimo ir studentų festivalį. Festivalio metu surengta 13 koncertų, dalyvauta daugelyje internacionalinio klubo renginių.

1987 m. – 1990 m. intensyviai koncertuota tuometinėje TSRS. Dirbant Alos Pugačiovos teatre apkeliauta daugelis Rusijos miestų, nuo tolimojo Magadano iki šaltojo Murmansko. Koncertuota su daugeliu to meto ir dabartinėmis estrados žvaigždėmis – Valerijum Leontjevu, Aleksandru Rozembaumu, Ala Pugačiova, Laima Vaikule, grupe “Zemliane” ir daugeliu kitų.

Nuo 1993 m. grupei vadovavo Vadimas Kamrazeris.Tai buvo sėkmingi metai.

1994 06 18 dalyvaudamas festivalyje “Nida 94” „VAIRAS“ kartu su Veronika Povilioniene atliko “Ūdrio ariją” iš A.Klovos operos “Pilėnai”. Ir vėl sėkmė – kolektyvas apdovanotas „Gintariniu unguriu“ ir Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos įsteigtu pagrindiniu prizu.

1995 m. festivalyje “Nida 95” „VAIRAS“ ir Veronika Povilionienė atliko lietuvių liaudies dainą “Avižėlė” (aranžuota grupės “VAIRAS”). Vėl laimėtas pirmasis prizas – „Gintarinis ungurys“.

1996 m. grupė iširo.

2000 m. su neapsakoma energija grupė prisikėlė naujam gyvenimui. Tais pačiais metais buvo išleistas albumas “Karaliai be karūnų /2000–ųjų kolekcija”. Tai senos, neredaguotos, originalios ankstesniųjų veiklos metų „VAIRO“ dainos. Vėliau surengtas koncertinis turas, kurio metu kolektyvas įsitikino, kad jų muzika neužmiršta ir reikalinga klausytojui.

2002 m. kovo 20d. grupė pristatė visiškai naujų dainų albumą “Sapnas”, kurio dainos greitai užkariavo klausytojų simpatijas.

Nuo 2003 m. „VAIRAS“ jau buvo toks, kokį jį matote šiandien: žvalus, energingas ir pasiruošęs džiuginti savo klausytojus naujomis dainomis. Tų metų kovo 9 d. Šiaulių miesto kultūros centre pristatytas „Vairo“ naujas albumas “Neliūdėk, neverta”.

2005 metų birželio 1 dieną įvyko naujausios kompaktinės plokštelės „VAIRAS“ pristatymas.

2010 metais sukurtas jubiliejinis albumas ,,VAIRAS 50”. Albumo pristatymas buvo numatytas 2010 m. kovo mėn, bet vasario mėn., dėl pagrindinio  vokalisto Edmondo Čivinsko netekties, albumo pristatymas buvo atidėtas vėlesniam laikui. Rugsėjo mėnesio 23 d., grupė Vairas su nauju nariu Dariumi Vaitoška pristato jubiliejinį albumą.

Nuo 2010 m. kovo mėn. grupei vadovauja Rolandas Janušas.

Grupė „Vairas“ visada arti publikos. Labai aktyvi koncertinė veikla neleidžia grupei atitolti nuo klausytojo. Naujų albumų išleista neypatingai daug, bet tai parodo, kaip atsakingai grupė ruošiasi kiekvienam naujam įrašui, ilgai dirba nuosavoje studijoje, kad dainų skambesys džiugintų klausytoją.

„Kiekvienas įrašas brangus“, – sako „VAIRO“  buvęs vokalistas Edmondas Čivinskas. Įrašinėjimo metu yra įvykę visokių netikėtumų: „Įrašinėjant plokštelių studijoje buvo atliekama fotosesija būsimos plokštelės viršeliui. Buvo žiema. Fotografas sugalvojo, kad geriausiai būtų viską atlikti lauke, o už lango spaudė nemažas šaltukas – apie -20C. Po to teko kelioms dienoms nutraukti įrašus,“ – prisimena Edmondas.

Labai subtiliai ir su humoru grupės nariai pristato vienas kitą:

Vytautas Mundinas – mušamieji.
Žmogus, turintis išlavintą humoro jausmą, galintis juokauti ištisas valandas. Jį valdo nenumaldoma aistra būgnams. Jei per metus nepakeičia bent vieno būgnų komplekto, pasidaro liūdnas, visiems aišku kodėl. Kolekcionuoja viską, kas susiję su būgnais: statulėles, paveikslus, ženkliukus ir t.t.

Rolandas Janušas – klavišiniai instrumentai, vokalas.
Apie Rolandą galima rašyti knygas. Sugeba kurti dainas, jas atlikti, dirbti mokytoju, studijuoti mokslus, dresiruoti kalaitę Roną, pastatyti namą ir auginti nuostabią dukrą. Kredo: kas beatsitiktų, turi šypsotis.
Todėl reguliariai, du kartus per metus, lankosi pas stomatologą…

Darius Vaitoška – bosinė gitara.

Baigęs muzikos mokslus. Pravardė indėnas, bet ne tautybė indėnas. Bet šiaip, beveik tikras indėnas, nes mažai kalba, o kai paleidžia kokį žodį – jis būna taiklus. Ramus ir kaip indėnas. Kodėl beveik tikras ? Todėl, kad nesvajoja nuimt kam nors skalpo. Jo gyvenimo kredo – mažiau kalbų – daugiau darbų.

Edmondas Čivinskas – vokalas. 1960 m - 2010 m.

Jei 1978 m. kas būtų pasakęs, kad jis taps dainininku, Edmondas būtų nualpęs iš juoko. Tekintojas, šaltkalvis – elektrikas ir dainininkas – visa tai atrodė nesuderinama, tačiau meilė muzikai nulėmė ir gyvenimo kelią. Žavisi fotografijos menu ir mielai fotografuoja. Mėgsta rytais pabėgioti, tik beveik visada neužtenka laiko…

Gal dėl atlikėjų humoro jausmo „VAIRO“ muzika linksma ir artima tiek jaunimui, tiek vyresnio amžiaus klausytojams. Visi grupės pasirodymai prasideda mažu juokeliu, pokštu, skirtu saviškiams, „o po koncerto paliekame viduryje scenos kėdę, kad turėtume progą vėl čia sugrįžti,“ – apie grupės prietarus pasakoja „VAIRO“ muzikantai.

Kaip ir daugelio muzikantų, kūrybinis procesas vyksta visur: kelyje, namuose, einant gatve ir t.t. Tik vėliau viskas „šlifuojama“ studijoje, koncertuose. Tokia kasdienybė…

 

Grupės „Vairas“ dainos